خودرو متعارف چیست ؟

بنا به قانون مصوب سال ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی درخصوص خودروی متعارف ، مقرر شد خودروهای گران قیمت در صورتیکه ارزشی بیشتر از ۵۰ درصد سقف تعهد دیه ماه حرام همان سال داشته باشد ، خودرو غیر متعارف تلقی شود ،  که در این صورت بخشی از خسارات وارده به خودروهای غیر متعارف به عهده مالک خودرو است .
دو دلیل مهم تصویب این قانون عبارتند از :

  • اول : خسارت وارده به اتومبیل های لوکس ( خودروهای غیرمتعارف ) صرفاً به عهده مقصر حادثه نیست بلکه ، مبلغ مازاد آن به عهده مالک خودروی گران قیمت است و این به این جهت است که در حوادث رانندگی مقصر حادثه ناخواسته دچار ضرر و زیان غیر قابل جبران نشود و این قانون سبب آرامش اجتماعی جامعه باشد .

  • دوم : باعث تقویت فرهنگ خرید بیمه بدنه گردد ، چراکه مالکین خودرو های گران قیمت ( خودروی غیر متعارف ) ما به التفاوت خسارت خود را از بیمه بدنه دریافت کند .

به عنوان مثال : اگر یک خودرو پژو ۴۰۵ با یک خودرو پژو ۲۰۶ تصادف کنند چون هر دو خودرو ، متعارف می باشند تا سقف مندرج در بیمه شخص ثالث خودرو مقصر ، اتومبیل زیاندیده خسارت خود را کامل دریافت می کند . اما اگر همین پژو ۲۰۶ با یک بنز ۳ میلیارد تومانی تصادف کند و ۳۰میلیون تومان خسارت وارد کند ، بر مبنای محاسبه خسارت خودروی غیرمتعارف فقط مبلغ ۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان خسارت پرداخت می شود که متأسفانه کمی غیر منطقی است :

در سال ۱۴۰۰ خورشیدی که نرخ دیه ماه حرام ۶,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال می باشد ، قیمت خودروی متعارف حداکثر معادل نصف دیه ماه حرام یعنی برابر با ۳,۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال می باشد . یعنی خودرو های بالاتر از ۳,۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال غیر متعارف تلقی می شوند !.
البته این قانون نیاز به اصلاحات و تعییراتی هم دارد که در شهریور ماه سال ۱۳۹۸ اولین اصلاحیه آن مصوب شد که مقرر شد : خسارت بر اساس خودروی متناظر محاسبه شود ولی باز هم ایرادات بسیاری وارد است . بطور مثال خودروی ساندرو که قیمتی تقریبا معادل خودروی متعارف دارد ،   مبنای محاسبه و مقایسه قرار میگیرد مثلا اینطور که در تصادفی اگر آینه اتومبیل بنز آسیب دید معادل مبلغ آینه خودرو ساندرو خسارت داده می شود ! و مابقی باید از بیمه بدنه تامین شود .
 در پایان مهمترین نتیجه گیری این قانون این است که فرهنگ خرید بیمه بدنه باید جدی گرفته شود .

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

فرانشیز بیمه چیست؟

یکشنبه 22 فروردین 1400
فرانشیز بیمه در اصطلاح بیمه به معنی سهم بیمه گزار از هر خسارت است که نباید به درصد تعریف شده در شرایط خصوصی و عمومی بیمه نامه ، مبلغ آن تعیین می شود .در بیمه هایی مثل بدنه یا آتش سوزی علاوه بر تعیین درصد فرانشیز یک مبلغ به عنوان […]

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دسترسی های سریع