سوالات متداول بیمه شخص ثالث

پوشش‌های بیمه شخص ثالث شامل چه مواردی خواهند شد؟

به طور کلی در بیمه شخص ثالث خطرات تحت پوشش بیمه عبارتند از:

  1.  تصادف و یا هر نوع سانحه ناشی از وسایل نقلیه بر اثر حوادث غیرمترقبه.

  2. خسارت‌هایی که از محمولات وسیله نقلیه به اشخاص ثالث وارد می‌شود.

  3.  پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث شامل دیه و ارش. (دیه نقص عضو موقت که از سوی قاضی تعیین می‌شود)

  4. جبران هزینه‌های درمانی ناشی از مصدومیت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.

  5. جبران خسارت‌های مالی وارد به اشخاص ثالث.

نکته 1: منظور از اشخاص ثالث، کلیه سرنشینان وسیله بیمه شده و یا افراد خارج از آن هستند که به سبب حادثه به آن‌ها خسارت وارد شده است.

نکته 2: تعداد سرنشینان تحت پوشش هر خودرو بر اساس ظرفیت خودرو می‌باشد.

آیا هنگام فروش خودرو حفظ و انتقال تخفیف ‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث به خودرو دیگر امکان پذیر است؟

بله؛ به استناد تبصره ماده 6 قانون بیمه شخص ثالث، فروشنده خودرو می‌تواند تخفیف‌های عدم خسارت بیمه‌نامه خود را به‌ وسیله نقلیه دیگری از همان نوع که متعلق به خودش و یا متعلق به همسر، والدین و یا فرزندانش باشد، انتقال دهد.

در صورت اتمام اعتبار گواهینامه رانندگی، آیا بیمه شخص ثالث خسارت پرداخت می‌کند؟

بله، اتمام اعتبار گواهینامه رانندگی از نظر شرکت‌های بیمه به معنی نداشتن گواهینامه نیست و خسارت پرداخت می‌گردد.

آیا به راننده مست یا فردی که مواد مخدر و یا روان‌گردان استفاده کرده باشد خسارت پرداخت می‌شود؟

بله طبق ماده 15 قانون بیمه شخص ثالث در موارد زیر بیمه‌گر مکلف است بدون هیچ شرط و اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کند و پس از آن می‌تواند به قائم‌مقامی زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای بازیافت تمام یا بخشی از وجوه پرداخت‌شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند:
الف ـ اثبات عمد مسبب در ایجاد حادثه نزد مراجع قضائی
ب ـ رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روان‌گردان مؤثر در وقوع حادثه که به تأیید نیروی انتظامی یا پزشکی قانونی یا دادگاه رسیده باشد.
پ ـ در صورتی ‌که راننده مسبب، فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد.
ت ـ در صورتی ‌که راننده مسبب، وسیله نقلیه را سرقت کرده یا از مسروقه بودن آن، آگاه باشد.
تبصره 1 ـ در صورت وجود اختلاف میان بیمه‌گر و مسبب حادثه، اثبات موارد فوق در مراجع قضائی صالح صورت خواهد گرفت.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث هر سال چند درصد است؟

طبق آیین‌نامه جدید، تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث برای هر سال پنج درصد است که پس از چهارده سال به حداکثر مقدار خود یعنی هفتاد درصد می‌رسد و متوقف می‌شود. ضمناً پس از هربار خسارت، فقط بخشی از تخفیف‌ها از بین می‌رود؛ این در حالی است که در گذشته با یک تصادف تمام تخفیف‌های بیمه شخص ثالث از بین می‌رفت و همین امر موجب می‌شد بیمه‌گذاران در خسارت‌های کوچک تمایلی به استفاده از بیمه شخص ثالث نداشته باشند و ناگزیر خسارت ناشی از تصادف را شخصاً پرداخت کنند تا تمام تخفیف‌هایی که طی چندین سال جمع‌آوری کرده بودند از بین نرود اما در آیین‌نامه جدید این مشکل برطرف شده است.

آیا در صورت تغییر شرکت بیمه تخفیف ‌های بیمه شخص ثالث از بین می‌رود؟

خیر؛ انتخاب شرکت بیمه معتبر و خوش‌نام حق مسلم هر بیمه‌گذاری است، بنابراین در زمان تمدید بیمه شخص ثالث می‌توان با حفظ کلیه تخفیف‌ها شرکت بیمه را تغییر داد.

آیا در صورت عدم ثبت گواهینامه راننده در بیمه شخص ثالث شرکت بیمه خسارت میدهد ؟

بر خلاف اطلاعات غلط منتشر شده در فضای مجازی عدم درج و ثبت گواهینامه راننده مقصر حادثه در زمان خرید بیمه شخص ثالث هرگز مانع دریافت خسارت از شرکت های بیمه نیست.
به استناد تبصره یک ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث بیمه مرکزی موظف است با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ترتیبی اتخاذ کند که حداکثر تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه ( پایان سال 1400 )، امکان صدور بیمه نامه شخص ثالث براساس ویژگی های «راننده» فراهم شود. لذا شرکت های بیمه به درخواست بیمه مرکزی و به منظور آماده سازی و فراهم کردن زیر ساخت و جمع آوری اطلاعات لازم از بهمن 1399 اقدام به ثبت گواهینامه راننده در بیمه شخص ثالث کردند . اما این اقدام هرگز به این معنی نیست که اگر راننده دیگری که مشخصات گواهینامه وی در بیمه شخص ثالث ثبت نشده با وسیله نقلیه تصادف کند ، شرکت های بیمه خسارت پرداخت نخواهند کرد .
بیمه مرکزی در تاریخ پنجم اسفند 1399 با هدف رفع نگرانی از جامعه بیمه گذاران در سایت خود و در یک اطلاعیه اعلام کرد که عدم انطباق مشخصات راننده وبیمه گذار مانع دریافت خسارت بیمه شخص ثالث نمی شود .

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

پاسخ به سوالات متداول در مورد بیمه عمر

چهارشنبه 26 خرداد 1400
آیا برای خرید بیمه عمر محدودیت سنی وجود دارد؟ افراد از بدو تولد تا سن 106 سالگی میتوانند این بیمه نامه را خریداری کنند اما برای گروههای سنی زیر هفت سال و بالای هفتاد سال محدودیت هایی از نظر سرمایه فوت در نظر گرفته شده است ضمن اینکه افراد بالای […]

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دسترسی های سریع