فرانشیز بیمه چیست؟

فرانشیز بیمه در اصطلاح بیمه به معنی سهم بیمه گزار از هر خسارت است که نباید به درصد تعریف شده در شرایط خصوصی و عمومی بیمه نامه ، مبلغ آن تعیین می شود .
در بیمه هایی مثل بدنه یا آتش سوزی علاوه بر تعیین درصد فرانشیز یک مبلغ به عنوان حداقل هم می تواند تعیین شود ، مثلا اینکه فرانشیز ۱۰% و حداقل ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال یعنی از مبلغ هر خسارت ۱۰% کسر می شود ، که باید این ۱۰% حداقل ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال باشد . در بیمه های درمان تکمیلی صرفاً فرانشیز ، درصد دارد که از مبلغ هزینه درمانی فرانشیز کسر می شود .

علل اعمال فرانشیز توسط شرکت های بیمه عبارتند از :

  • کاهش سقف پرداخت خسارت جهت کنترل ریسک .

  • مشارکت دادن بیمه گزار در خسارت جهت مراقبت بیشتر بیمه گزار از اموال و دارائی خود مثلاً در بیمه بدنه و رعایت بیشتر قوانین و اقدامات پیشگیرانه .

  • باعث کاهش تعهدات بیمه گر می شود .

  • ابزار و امکان اعمال تخفیف در حق بیمه می باشد .

  • کاهش مراجعات مکرر بیمه شدگان در خسارات جزئی به مراکز درمانی و یا شرکت بیمه را در پی دارد .

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تخلفات رانندگی حادثه ساز چه تخلفاتی هستند ؟

پنج‌شنبه 9 اردیبهشت 1400
در حوادث رانندگی مواردی که منجر به جرح یا فوت میشود درصورتیکه علت وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه ساز باشد شرکت بیمه خسارت زیاندیده را پرداخت می کند و بعد از آن میتواند برای بازیافت خسارت پرداختی به مسبب حادثه مراجعه کند .تخلفات رانندگی حادثه ساز عبارتند از […]

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دسترسی های سریع