چرا بیمه شخص ثالث اجباری است ؟

چرا بیمه شخص ثالث اجباری است ؟

برای هر فردی که صاحب خودرو است، یکی از مسائلی که با آن روبرو می شود، خرید بیمه شخص ثالث است.

از آنجائیکه بیمه یک امر اختیاری است و هر کس می تواند جان و مال خود را در برابر حوادث مختلف بیمه نماید ولی بیمه شخص ثالث  اجباری است .

دلیل آن بروز مسائل بسیار زیاد اجتماعی و اقتصادی در اثر حوادث رانندگی است. تصور کنید شخصی که در حادثه رانندگی آسیب دیده و دچار از کارافتادگی شده است. این شخص دیگر قادر به کار کردن نخواهد بود. همچنین اگر شخصی در حادثه رانندگی فوت کند، باید طبق قانون شخصی که راننده خودرو مقصر حادثه بوده برا اساس قانون دیه، مبلغی را به عنوان غرامت به زیان دیده بپردازد. اگر راننده قادر به پرداخت نباشد، تکلیف چیست؟

پس نداشتن بیمه شخص ثالث خودرو می تواند زیان های جبران ناپذیری برای یک یا چند خانواده به همراه داشته باشد، و مسائل ثانویه ناشی از آن باعث به وجود آمدن فقر، فساد و از هم گسیختگی اجتماعی خواهد شد. اینجاست که در ابعاد کلان به صورت قانونی تصویب شده است .بر اساس قانون و با توجه به تعداد زیاد وسایل نقلیه و تعداد حوادث رانندگی و هزینه های سنگین حوادث رانندگی برای جبران دیه قربانیان  و مصدومین حوادث، بیمه شخص ثالث برای مسئولیت راننده در قبال خسارت وارده به شخص ثالث را اجباری می داند.

چه وسایلی باید بیمه شخص ثالث داشته باشند؟

بر اساس قانون بیمه ، تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی شهری و بین شهری و واگن متصل یا غیر متصل  به آن و یدک و کفی متصل به آن باید برای جبران خسارات مالی و جانی بیمه شخص ثالث را داشته باشند.

مأموران پلیس  موظفند وسایل نقلیه فاقد بیمه‌نامه را جریمه نموده و در مواقعی تا هنگام ارائه بیمه‌نامه مربوط در محل مطمئنی متوقف کنند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شما می توانید به راحتی به صورت غیرحضوری بیمه نامه خود را خریداری کنید. بیمه مرکزی هم با بخشنامه ای بیمه نامه کاغذی را حذف کرد و کافی است که از طریق وب سایت بیمه 24  اقدام کرده و بیمه نامه خود را خریداری نمایید.

همچنین می توانید با شماره 43013 تماس گرفته و بیمه نامه خود را تلفنی سفارش دهید .

admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

راهنمای دریافت خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث

پنج‌شنبه 24 تیر 1400
آیا می‌توانیم با توجه به خسارت، نسبت به جابجا کردن صحنه تصادف اقدام کنیم؟ وقتی صحبت استفاده از بیمه ثالث پیش می‌آید داشتن کروکی الزام است و یا اصلا بر اساس شرایط اتفاق افتاده نیازی به کروکی نیست؟ خسارت بدون کروکی بیمه شخص ثالث در تصادفات زیر کروکی برای پرداخت […]
بیمه شخص ثالث

شاید برای شما جالب باشد

نویسنده

نوید رستم نژاد

لورم ايپسوم متن ساختگی با توليد سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافيک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

دسترسی های سریع